Adobe Illustrator (AI) Nedir? Nerelerde Kullanılır?

30.Mayıs.2018 GRAFİK TASARIM,

         Adobe Illustrator (AI) Nedir? Nerelerde Kullanılır?

         Sizlere devam eden yazı dizimin bugünkü parçasını tanıtayım. Karşınızda Adobe Illustrator. Peki nedir Adobe Illustrator? Gelin isterseniz birlikte bakalım.

         Adobe Illustrator (AI), Adobe firmasının geliştirdiği vektörel çizim yazılımıdır. Dosya uzantıları (format) ai, eps, pdf, ve svg'dir. Gelişmiş vektörel çizge (grafik) çizim özelikleri ile öne çıkan bir yazılım olan Illustrator, QuarkXPress'in de olduğu  gibi endüstri standartıdır. Özellikle baskı grafiğinde çok önemli bir yere sahiptir. Macromedia'nın 2005 yılında Adobe tarafından satın alınmasıyla ve Adobe'nin Freehand'i geliştirmemesi sonucu, profesyoneller Illustrator ve InDesign'a yönelmeye başlamıştır. Adobe Illustrator (AI), hem Mac OS, hem de Windows sürümleri bulunmakta olup, Adobe Creative Suite paketiyle sunulmaktadır. Paket içinde bulunan Photoshop, InDesign ve Acrobat Professional ile mükemmel bir uyum içindedir. Eğer profesyonel bir grafik tasarımcı olmak istiyorsanız Adobe Illustrator (AI), bir ihtiyaç değil mutlak zorunluluktur.

         Adobe, kendi sitesinde Illustrator'ü şöyle tanımlıyor:

         Adobe Illustrator yazılımı, her tür proje için ayırt edici vektör resmi oluşturmanıza yardımcı olur. Hassasiyetten, gösterişli çizim araçlarının, daha doğal fırçaların ve zaman kazandıran özelliklerin gücünden faydalanın.

         Derleyen: Alp Oğuz