InDesign Nedir? Nerede ve Nasıl Kullanılır?

31.Mayıs.2018 GRAFİK TASARIM,

         Adobe InDesign (ID)

         Adobe InDesign (ID), Adobe firmasının geliştirdiği vektör tabanlı bir sayfa düzeni ve tasarım aracıdır. Baskı grafiğinde vazgeçilmesi mümkün olmayan kolaylıklar sunan InDesign, özellikle çok sayfalı işlerde mükemmel işlevselliğini ön plana çıkarmaktadır. Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator ile kusursuz biçimde çalışır ve yaratıcı sürecinizi kesmeyen tek bir bütünleşik tasarım ortamı sağlar. InDesign, QuarkXpress ve Adobe PageMaker dosyalarını da açabilir, böylece yeni bir tasarım olanakları dünyasına girerken işlerinizi de yanınıza alabilirsiniz. InDesign metin ve grafikleri ölçeklendirmek ve kaydırmak, eğimli doldurma ve çizgileri kullanmak için yaratıcı özgürlük sağlar. Hem Mac OS, hem de Windows sürümleri bulunmaktadır.

         Adobe, kendi sitesinde InDesign'ı şöyle tanımlıyor:

         Adobe InDesign yazılımı, yerleşik yaratıcı araçlar ve tipografi üzerinde hassas kontrol ile baskı ve dijital dağıtım için çekici sayfa mizanpajları tasarlamanızı sağlar. E-Kitapları ve diğer dijital yayınları geliştirmek için etkileşimli olarak video ve ses ekleyin.

         Birde piksel tabanlı grafik tasarım programı vardır ki; ilk akla gelen Photoshop'tur. Resim ve fotoğraf düzenleme alanında tek olan bu program bilgisayar dünyasının en kuvvetli yazılımlarındandır. Piksel tabanlı oluşu baskı alanında sorun yaratıyor olsa da hala daha birçok tasarımcı tasarımlarını Photoshop'ta yapıp, düzenlemesini de diğer vektör tabanlı tasarım programlarında yapmaktadır.

         Derleyen: Alp Oğuz